Zabawy kreatywne

Zabawy kreatywne

poniedziałek, 20 października 2014

Nasza ścianka

Ostatnio modne są tzw. ścianki. Celebryci mają swoje ścianki, na tle których pozują, a moje dzieciaki zaadaptowały sobie jedną ściankę naszej pracowni na swoją wystawę. Po każdej ukończonej pracy, same biegną przykleić swoje dzieło na ściance. Ta taka forma nagrody dla nich. Wystawa w bardzo szybkim tempie się zapełnia.


Jesienny lampion

Taki jesienny lampion moja córa zrobiła w przedszkolu.

czwartek, 16 października 2014

Trening zapachowy

Jak zamknąć w pojemniku zapachy?
Wykorzystałam do tego stare słoiczki po owocowych deserkach dla dzieci.
Do każdego słoiczka "schowałam" jakiś zapach. Muszą to być dość intensywne zapachy np. wanilia, kawa, pomarańcza, cynamon itp.
Słoiczek opatrzyłam etykietą ze zdjęciem danego zapachu. Dzieci miały frajdę przy zgadywaniu z zamkniętymi oczami, co to za zapach, dopasowywaniu odpowiednich zdjęć do danego zapachu. Poza tym było to świetne ćwiczenie na naukę nowych zapachów i ćwiczenie zmysłu zapachu.




Pudełko zmysłów

Pudełko zmysłów, inaczej pudełko integracji sensorycznej to zbiór zabaw i ćwiczeń, zebrane w jednym miejscu, podzielone na pory dnia i sfery u dziecka.
Coraz więcej dzieci ma problemy z integracją sensoryczną. Polecam artykuł: http://www.lifestyle.newseria.pl/newsy/problemy_z_integracja,p2090329182
Dziecko może się wydawać zdrowe, ale jeśli jest nadpobudliwe tzw. żywe srebro, wszędzie go pełno, ma problemy z uwagą, ze skupieniem na jednej zabawie przez dłuższą chwilę, jest płaczliwe, ma problemy z samodzielnością, nie lubi się ubierać, nie lubi być przytulane itp. może warto zrobić dziecku diagnozę integracji sensorycznej, która pokaże na jakie sprawy u dziecka zwracać uwagę i czy nie ma np. nadwrażliwości czy podwrażliwości w jakiejś sferze. Taka diagnoza pomoże dobrać odpowiednie zabawy dla dziecka w celu poprawy integracji sensorycznej. Ćwiczeń tych może być tak dużo, że łatwo się pogubić. Dlatego też warto to jakoś zorganizować. Jednym z takich pomysłów jest właśnie pudełko integracji sensorycznej, podzielone na trzy przegrody, w których znajdują się ćwiczenia na każdą porę dnia zaznaczone danym kolorem (rano- różowy,popołudnie-niebieski, wieczór-fioletowy), karteczki mają również z boku pasek koloru, dany kolor oznacza konkretną strefę, którą ćwiczymy. Z jednej strony karteczki jest opis ćwiczenia, a z drugiej rysunek ćwiczenia. Dziecko samo losuje dane ćwiczenie albo wybiera, które chce akurat robić. Po zrobieniu, odkłada je do przegródki. Oczywiście dla zdrowego dziecka, które nie ma problemów z integracją sensoryczną również warto zainwestować w różnorodne zabawy i ćwiczenia, a takie pudełko może służyć jako organizer zabaw.



Potrzebne pudełko, kolorowy papier, nożyczki, klej.




Jak to działa?

Z jednej strony karteczek - rysunek ćwiczenia, żeby dziecko wiedziało, co będziemy robić.


Z drugiej opis dla informacji dorosłego.

piątek, 3 października 2014