Zabawy kreatywne

Zabawy kreatywne

czwartek, 16 października 2014

Pudełko zmysłów

Pudełko zmysłów, inaczej pudełko integracji sensorycznej to zbiór zabaw i ćwiczeń, zebrane w jednym miejscu, podzielone na pory dnia i sfery u dziecka.
Coraz więcej dzieci ma problemy z integracją sensoryczną. Polecam artykuł: http://www.lifestyle.newseria.pl/newsy/problemy_z_integracja,p2090329182
Dziecko może się wydawać zdrowe, ale jeśli jest nadpobudliwe tzw. żywe srebro, wszędzie go pełno, ma problemy z uwagą, ze skupieniem na jednej zabawie przez dłuższą chwilę, jest płaczliwe, ma problemy z samodzielnością, nie lubi się ubierać, nie lubi być przytulane itp. może warto zrobić dziecku diagnozę integracji sensorycznej, która pokaże na jakie sprawy u dziecka zwracać uwagę i czy nie ma np. nadwrażliwości czy podwrażliwości w jakiejś sferze. Taka diagnoza pomoże dobrać odpowiednie zabawy dla dziecka w celu poprawy integracji sensorycznej. Ćwiczeń tych może być tak dużo, że łatwo się pogubić. Dlatego też warto to jakoś zorganizować. Jednym z takich pomysłów jest właśnie pudełko integracji sensorycznej, podzielone na trzy przegrody, w których znajdują się ćwiczenia na każdą porę dnia zaznaczone danym kolorem (rano- różowy,popołudnie-niebieski, wieczór-fioletowy), karteczki mają również z boku pasek koloru, dany kolor oznacza konkretną strefę, którą ćwiczymy. Z jednej strony karteczki jest opis ćwiczenia, a z drugiej rysunek ćwiczenia. Dziecko samo losuje dane ćwiczenie albo wybiera, które chce akurat robić. Po zrobieniu, odkłada je do przegródki. Oczywiście dla zdrowego dziecka, które nie ma problemów z integracją sensoryczną również warto zainwestować w różnorodne zabawy i ćwiczenia, a takie pudełko może służyć jako organizer zabaw.Potrzebne pudełko, kolorowy papier, nożyczki, klej.
Jak to działa?

Z jednej strony karteczek - rysunek ćwiczenia, żeby dziecko wiedziało, co będziemy robić.


Z drugiej opis dla informacji dorosłego.